NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
9.04.2017

Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

Dzisiaj o godz. 19:00 wyruszy z naszego kościoła Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Prosimy o asystę liturgiczną, harcerzy i mężczyzn do niesienia krzyża. Zapraszamy wszystkich do licznego udziału.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona święte Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18:00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Adoracja do godziny 22:00.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.
Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się w naszym kościele o godz. 15.00.
Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego i śpiewać będziemy Gorzkie Żale. Droga Krzyżowa o godz. 20:00. Adoracja przy Bożym Grobie będzie trwała do godz. 23:00.

Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i liturgia Paschalna oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich zachęcamy do licznego udziału.
Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19:30. Liturgię zakończy procesja rezurekcyjna wokół kościoła. Prosimy o asystę liturgiczną.

W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte będą celebrowane o godz.:

6:00; 7:15; 9:15; 11:00. Nie będzie Mszy św. o godz. 16:00.